2010: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
| + | {{Poprawa|nazwa=w trakcie aktualizacji}} | ||
{{Szablon:200X}} | {{Szablon:200X}} | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2010 roku opisano '''74''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów (''' | + | W 2010 roku opisano '''74''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''XX''' nowych [[rodzaj]]ów, '''XX''' nowe [[gatunek|gatunki]] i '''XX''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''XX''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 48: | Linia 49: | ||
|'''''[[Barilium|{{U|Barilium}} dawsoni]]''''' | |'''''[[Barilium|{{U|Barilium}} dawsoni]]''''' | ||
|{{Kpt|([[Lydekker]], [[1888]]) [[Norman]], 2010}} | |{{Kpt|([[Lydekker]], [[1888]]) [[Norman]], 2010}} | ||
| − | |[[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Iguanodon dawsoni'')</small> | + | |[[Ornitopod]] ([[Iguanodontia|iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Iguanodon dawsoni'')</small> |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Bistahieversor|{{U|Bistahieversor sealeyi}}]]''''' | |'''''[[Bistahieversor|{{U|Bistahieversor sealeyi}}]]''''' | ||
| Linia 60: | Linia 61: | ||
|'''''[[Bolong|{{U|Bolong yixianensis}}]]''''' | |'''''[[Bolong|{{U|Bolong yixianensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Wu, [[Godefroit]] & Hu, 2010}} | |{{Kpt|Wu, [[Godefroit]] & Hu, 2010}} | ||
| − | |[[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | + | |[[Ornitopod]] ([[Iguanodontia|iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] |
|- | |- | ||
|"[[Brontodiplodocus|{{U|Brontodiplodocus}}]]" | |"[[Brontodiplodocus|{{U|Brontodiplodocus}}]]" | ||
| Linia 105: | Linia 106: | ||
|{{Kpt|[[Senter]], [[Kirkland]], Bird & Bartlett, 2010}} | |{{Kpt|[[Senter]], [[Kirkland]], Bird & Bartlett, 2010}} | ||
|[[Teropod]] ([[troodontyd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Teropod]] ([[troodontyd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Glishades|{{U|Glishades ericksoni}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|[[Prieto-Márquez]], 2010}} | ||
| + | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> młodociany [[hadrozauryd]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Haplocheirus|{{U|Haplocheirus sollers}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Choiniere, Xu, Clark, Forster, Guo & Han, 2010}} | ||
| + | |[[Teropod]] (?[[alwarezzauroid]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Hippodraco|{{U|Hippodraco scutodens}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|McDonald, [[Kirkland]], DeBlieux, Madsen, Cavin, Milner & Panzarin, 2010}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[Iguanodontia|iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Hypselospinus|{{U|Hypselospinus}} fittoni]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Lydekker]], [[1889]]) [[Norman]], 2010}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[Iguanodontia|iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Kukufeldia|{{U|Kukufeldia tilgatensis}}]]''''' | |'''''[[Kukufeldia|{{U|Kukufeldia tilgatensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[McDonald]], [[Barrett]] & Chapman, 2010}} | |{{Kpt|[[McDonald]], [[Barrett]] & Chapman, 2010}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[Iguanodontia|iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | ||
|- | |- | ||
|''[[Sellacoxa|{{U|Sellacoxa pauli}}]]'' | |''[[Sellacoxa|{{U|Sellacoxa pauli}}]]'' | ||
Wersja z 18:52, 10 sty 2017
| Poniższe hasło wymaga korekty. w trakcie aktualizacji |
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2010 roku opisano 74 nowych nazw dinozaurów (XX nowych rodzajów, XX nowe gatunki i XX nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się XX z nich.