2008: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 27: | Linia 27: | ||
|- | |- | ||
|''[[Nedoceratops|{{U|Diceratus}} hatcheri]]'' | |''[[Nedoceratops|{{U|Diceratus}} hatcheri]]'' | ||
| − | |{{Kpt|(Lull}} ''vide'' {{Kpt|Hatcher, [[1905]]) Mateus, 2008}} | + | |{{Kpt|(Lull}} ''vide'' {{Kpt|Hatcher, [[1905]]) [[Mateus]], 2008}} |
|= '''''[[Nedoceratops|Nedoceratops hatcheri]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Diceratops" hatcheri, [[Nedoceratops|Nedoceratops hatcheri]]'')</small> | |= '''''[[Nedoceratops|Nedoceratops hatcheri]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Diceratops" hatcheri, [[Nedoceratops|Nedoceratops hatcheri]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| Linia 35: | Linia 35: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Dongyangosaurus|{{U|Dongyangosaurus sinensis}}]]''''' | |'''''[[Dongyangosaurus|{{U|Dongyangosaurus sinensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Azuma, Chen, Zheng & Jin, 2008}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], [[Azuma]], Chen, Zheng & Jin, 2008}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 47: | Linia 47: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Eomamenchisaurus|{{U|Eomamenchisaurus yuanmouensis}}]]''''' | |'''''[[Eomamenchisaurus|{{U|Eomamenchisaurus yuanmouensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Li, Zhong, Ji & Li, 2008}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], Li, Zhong, Ji & Li, 2008}} |
|[[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br><small>?= '''''[[Yuanmousaurus|Yuanmousaurus jiangyiensis]]'''''; ?= '''''[[Mamenchisaurus]]'''''</small> | |[[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br><small>?= '''''[[Yuanmousaurus|Yuanmousaurus jiangyiensis]]'''''; ?= '''''[[Mamenchisaurus]]'''''</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Epidexipteryx|{{U|Epidexipteryx hui}}]]''''' | |'''''[[Epidexipteryx|{{U|Epidexipteryx hui}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Zhang, Zhou, Xu, Wang & [[Sullivan]], 2008}} | + | |{{Kpt|Zhang, Zhou, [[Xu]], Wang & [[Sullivan]], 2008}} |
|[[Teropod]] ([[skansoriopterygid]] ze środkowej-późnej [[jura|jury]]/wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[skansoriopterygid]] ze środkowej-późnej [[jura|jury]]/wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 75: | Linia 75: | ||
|- | |- | ||
|''[[Microceratus|{{U|Microceratus}} gobiensis]]'' | |''[[Microceratus|{{U|Microceratus}} gobiensis]]'' | ||
| − | |{{Kpt|([[Bohlin]], [[1953]]) Mateus, 2008}} | + | |{{Kpt|([[Bohlin]], [[1953]]) [[Mateus]], 2008}} |
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[ceratops]] ([[neoceratops]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]]<br><small>(wcześniej ''"Microceratops" gobiensis'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[ceratops]] ([[neoceratops]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]]<br><small>(wcześniej ''"Microceratops" gobiensis'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 95: | Linia 95: | ||
|- | |- | ||
|''[[Osmakasaurus|Planicoxa depressus]]'' | |''[[Osmakasaurus|Planicoxa depressus]]'' | ||
| − | | ({{Kpt|[[Charles Gilmore|Gilmore]]}}, [[1909]]) {{Kpt|Carpenter & [[Yvonne Wilson|Wilson]]}}, 2008 | + | | ({{Kpt|[[Charles Gilmore|Gilmore]]}}, [[1909]]) {{Kpt|[[Carpenter]] & [[Yvonne Wilson|Wilson]]}}, 2008 |
|= '''''[[Osmakasaurus|Osmakasaurus depressus]]'''''<br><small>(wcześniej ''Camptosaurus depressus'')</small> | |= '''''[[Osmakasaurus|Osmakasaurus depressus]]'''''<br><small>(wcześniej ''Camptosaurus depressus'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Qingxiusaurus|{{U|Qingxiusaurus youjiangensis}}]]''''' | |'''''[[Qingxiusaurus|{{U|Qingxiusaurus youjiangensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mo, Huang, Zhao, Wang & Xu, 2008}} | + | |{{Kpt|Mo, Huang, Zhao, Wang & [[Xu]], 2008}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 139: | Linia 139: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Zhongornis|{{U|Zhongornis haoae}}]]''''' | |'''''[[Zhongornis|{{U|Zhongornis haoae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gao, Chiappe & Meng, 2008}} | + | |{{Kpt|Gao, [[Chiappe]] & Meng, 2008}} |
|[[Teropod]] (?[[ptak]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] (?[[ptak]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|} | |} | ||
| − | == Mezozoiczne | + | == Mezozoiczne [[Avilae]] == |
{| | {| | ||
! width="200px"|Nazwa | ! width="200px"|Nazwa | ||
| Linia 151: | Linia 151: | ||
!! width="100px"|Wiek | !! width="100px"|Wiek | ||
!width="250px" class=unsortable|Uwagi | !width="250px" class=unsortable|Uwagi | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | '' | + | | ''[[Cathayornis|"Cathayornis" {{U|chaubensis}}]]'' |
| {{Kpt|Li, Li, Zhang, Zhou, Bai, Zhang & Ba}}, 2008 | | {{Kpt|Li, Li, Zhang, Zhou, Bai, Zhang & Ba}}, 2008 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: ?[[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | | | + | |Gatunek nienależący do ''[[Cathayornis]]''. |
|- | |- | ||
| − | | ''[[ | + | | ''[[Didactylornis|{{U|Didactylornis jii}}]]'' |
| {{Kpt|Yuan}}, 2008 | | {{Kpt|Yuan}}, 2008 | ||
| − | | | + | | [[Pygostylia]]: [[Omnivoropterygidae]] |
| − | | | + | | [[Chiny]] |
| − | | | + | | {{wKreda}} |
| − | | = ''[[Sapeornis]] | + | | = ''[[Sapeornis|Sapeornis chaoyangensis]]'' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Enantiophoenix|{{U|Enantiophoenix electrophyla}}]]''''' | | '''''[[Enantiophoenix|{{U|Enantiophoenix electrophyla}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Cau & Arduini}}, 2008 | | {{Kpt|Cau & Arduini}}, 2008 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Liban]] | | [[Liban]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 174: | Linia 174: | ||
| '''''[[Eoconfuciusornis|{{U|Eoconfuciusornis zhengi}}]]''''' | | '''''[[Eoconfuciusornis|{{U|Eoconfuciusornis zhengi}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zhang, Zhou & Benton}}, 2008 | | {{Kpt|Zhang, Zhou & Benton}}, 2008 | ||
| − | | [[ | + | | [[Pygostylia]]: [[Confuciusornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 180: | Linia 180: | ||
| '''''[[Pengornis|{{U|Pengornis houi}}]]''''' | | '''''[[Pengornis|{{U|Pengornis houi}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zhou, Clark & Zhang}}, 2008 | | {{Kpt|Zhou, Clark & Zhang}}, 2008 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Aktualna wersja na dzień 16:17, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Wydarzenia
- 31. marca 2008 zmarła wybitna polska paleontolog prof. dr hab. Halszka Osmólska, badaczka m.in. dinozaurów z Mongolii. [1]
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2008 roku opisano 32 nowe nazwy dinozaurów (25 nowych rodzajów, 23 nowe gatunki i 3 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 22 z nich.
Mezozoiczne Avilae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| "Cathayornis" chaubensis | Li, Li, Zhang, Zhou, Bai, Zhang & Ba, 2008 | Ornithothoraces: ?Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | Gatunek nienależący do Cathayornis. |
| Didactylornis jii | Yuan, 2008 | Pygostylia: Omnivoropterygidae | Chiny | wczesna kreda | = Sapeornis chaoyangensis |
| Enantiophoenix electrophyla | Cau & Arduini, 2008 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Liban | późna kreda | |
| Eoconfuciusornis zhengi | Zhang, Zhou & Benton, 2008 | Pygostylia: Confuciusornithidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Pengornis houi | Zhou, Clark & Zhang, 2008 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda |