2022: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m (→Mezozoiczne Avialae) |
||
| (Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 4: | Linia 4: | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2022 roku opisano '''35''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur|dinozaurów]] ('''32''' nowe [[rodzaj| | + | W 2022 roku opisano '''35''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur|dinozaurów]] ('''32''' nowe [[rodzaj|rodzaje]], '''33''' nowe [[gatunek|gatunki]] oraz '''1''' nową [[kombinacja|kombinację]]). |
| − | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne taksony]] [[nieptasi|nieptasich]] przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest '''32''' z nich ('''31''' rodzajów | + | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne taksony]] [[nieptasi|nieptasich]] przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest '''32''' z nich ('''31''' rodzajów, '''31''' gatunków oraz '''1''' kombinację). |
{| class="sortable" | {| class="sortable" | ||
| Linia 49: | Linia 49: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Daurlong|{{U|Daurlong wangi}}]]''''' | |'''''[[Daurlong|{{U|Daurlong wangi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Wang, Cau, Guo, Ma, Qing & Liu}}, 2022 | + | |{{Kpt|Wang, [[Cau]], Guo, Ma, Qing & Liu}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 61: | Linia 61: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Elemgasem|{{U|Elemgasem nubilus}}]]''''' | |'''''[[Elemgasem|{{U|Elemgasem nubilus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Baiano, Pol, Bellardini, Windholz, Cerda, Garrido & Coria}}, 2022 | + | |{{Kpt|Baiano, Pol, Bellardini, Windholz, Cerda, [[Garrido]] & [[Coria]]}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Abelisauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Abelisauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 73: | Linia 73: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Huallasaurus|{{U|Huallasaurus}} australis]]''''' | |'''''[[Huallasaurus|{{U|Huallasaurus}} australis]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|([[Bonaparte]], [[1984]]) Rozadilla, Brissón-Egli, Agnolín, Aranciaga-Rolando & Novas}}, 2022 | + | |{{Kpt|([[Bonaparte]], [[1984]]) Rozadilla, Brissón-Egli, Agnolín, Aranciaga-Rolando & [[Novas]]}}, 2022 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 80: | Linia 80: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Iberospinus|{{U|Iberospinus natarioi}}]]''''' | |'''''[[Iberospinus|{{U|Iberospinus natarioi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mateus & Estraviz-López}}, 2022 | + | |{{Kpt|[[Mateus]] & Estraviz-López}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | ||
|[[Portugalia]] | |[[Portugalia]] | ||
| Linia 105: | Linia 105: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Kelumapusaura|{{U|Kelumapusaura machi}}]]''''' | |'''''[[Kelumapusaura|{{U|Kelumapusaura machi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Rozadilla, Brissón-Egli, Agnolín, Aranciaga-Rolando & Novas}}, 2022 | + | |{{Kpt|Rozadilla, Brissón-Egli, Agnolín, Aranciaga-Rolando & [[Novas]]}}, 2022 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 111: | Linia 111: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Maip|{{U|Maip macrothorax}}]]''''' | |'''''[[Maip|{{U|Maip macrothorax}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Aranciaga Rolando, Motta, Agnolín, Manabe, Tsuihiji & Novas}}, 2022 | + | |{{Kpt|Aranciaga Rolando, Motta, Agnolín, Manabe, Tsuihiji & [[Novas]]}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Megaraptora]] | |[[Theropoda]]: [[Megaraptora]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 117: | Linia 117: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Mbiresaurus|{{U|Mbiresaurus raathi}}]]''''' | |'''''[[Mbiresaurus|{{U|Mbiresaurus raathi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Griffin, Wynd, Munyikwa, Broderick, Zondo, Tolan, Langer, Nesbitt & Taruvinga}}, 2022 | + | |{{Kpt|Griffin, Wynd, Munyikwa, Broderick, Zondo, Tolan, Langer, [[Nesbitt]] & Taruvinga}}, 2022 |
|[[Sauropodomorpha]] | |[[Sauropodomorpha]] | ||
|[[Zimbabwe]] | |[[Zimbabwe]] | ||
| Linia 123: | Linia 123: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Menucocelsior|{{U|Menucocelsior arriagadai}}]]''''' | |'''''[[Menucocelsior|{{U|Menucocelsior arriagadai}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Rolando, Garcia Marsà, Agnolín, Motta, Rodazilla & Novas}}, 2022 | + | |{{Kpt|Rolando, Garcia Marsà, Agnolín, Motta, Rodazilla & [[Novas]]}}, 2022 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 141: | Linia 141: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Natovenator|{{U|Natovenator polydontus}}]]''''' | |'''''[[Natovenator|{{U|Natovenator polydontus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lee, Lee, Currie, Sissons, Park, Kim, Barsbold & Tsogtbaatar}}, 2022 | + | |{{Kpt|Lee, Lee, [[Currie]], Sissons, Park, Kim, Barsbold & Tsogtbaatar}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 159: | Linia 159: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Papiliovenator |{{U|Papiliovenator neimengguensis}}]]''''' | |'''''[[Papiliovenator |{{U|Papiliovenator neimengguensis}}]]''''' | ||
| − | |{{kpt|Pei, Qin, Wen, Zhao, Wang, Liu, Guo, Liu, Ye, Wang, Yin, Dai & Xu, 2022}} | + | |{{kpt|Pei, Qin, Wen, Zhao, Wang, Liu, Guo, Liu, Ye, Wang, Yin, Dai & [[Xu]], 2022}} |
|[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | |[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 165: | Linia 165: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Paralitherizinosaurus|{{U|Paralitherizinosaurus japonicus}}]]''''' | |'''''[[Paralitherizinosaurus|{{U|Paralitherizinosaurus japonicus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Kobayashi, Takasaki, Fiorillo, Chinzorig & Hikida}}, 2022 | + | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Takasaki, [[Fiorillo]], Chinzorig & Hikida}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Therizinosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Therizinosauria]] | ||
|[[Japonia]] | |[[Japonia]] | ||
| Linia 171: | Linia 171: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Patagopelta|{{U|Patagopelta cristata}}]]''''' | |'''''[[Patagopelta|{{U|Patagopelta cristata}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Riguetti, Pereda-Suberbiola, Ponce, Salgado, Apesteguía, Rozadilla & Arbour}}, 2022 | + | |{{Kpt|Riguetti, Pereda-Suberbiola, Ponce, Salgado, Apesteguía, Rozadilla & [[Arbour]]}}, 2022 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 190: | Linia 190: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Sierraceratops|{{U|Sierraceratops turneri}}]]''''' | |'''''[[Sierraceratops|{{U|Sierraceratops turneri}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Dalman, Lucas, Jasinski, Longrich}}, 2022 | + | |{{Kpt|Dalman, Lucas, Jasinski, [[Longrich]]}}, 2022 |
|[[Ceratopsia]]: [[Chasmosaurinae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Chasmosaurinae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 208: | Linia 208: | ||
|- | |- | ||
|''[[Tyrannosaurus|Tyrannosaurus {{U|imperator}}]]'' | |''[[Tyrannosaurus|Tyrannosaurus {{U|imperator}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Paul, Persons & van Raalte}}, 2022 | + | |{{Kpt|[[Paul]], Persons & van Raalte}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 215: | Linia 215: | ||
|- | |- | ||
|''[[Tyrannosaurus|Tyrannosaurus {{U|regina}}]]'' | |''[[Tyrannosaurus|Tyrannosaurus {{U|regina}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Paul, Persons & van Raalte}}, 2022 | + | |{{Kpt|[[Paul]], Persons & van Raalte}}, 2022 |
|[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 222: | Linia 222: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Yuxisaurus|{{U|Yuxisaurus kopchicki}}]]''''' | |'''''[[Yuxisaurus|{{U|Yuxisaurus kopchicki}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Yao, Barrett, Yang, Xu & Bi}}, 2022 | + | |{{Kpt|Yao, [[Barrett]], Yang, [[Xu]] & Bi}}, 2022 |
|[[Thyreophora]] | |[[Thyreophora]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 259: | Linia 259: | ||
!width="250px" class=unsortable|Uwagi | !width="250px" class=unsortable|Uwagi | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Beiguornis|Beiguornis khinganensis]]''''' | + | | '''''[[Beiguornis|{{U|Beiguornis khinganensis}}]]''''' |
| {{Kpt|Wang, Ju, Wu, Liu, Guo & Ji}}, 2022 | | {{Kpt|Wang, Ju, Wu, Liu, Guo & Ji}}, 2022 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Brevidentavis|{{U|Brevidentavis zhangi]]}}''''' | | '''''[[Brevidentavis|{{U|Brevidentavis zhangi]]}}''''' | ||
| − | | {{Kpt|O'Connor, Stidham, Harris, Lamanna, Baileul, Hu, Wang & You}}, 2022 | + | | {{Kpt|[[O'Connor]], Stidham, Harris, Lamanna, Baileul, Hu, Wang & You}}, 2022 |
| − | | [[Ornithothoraces]]: [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: ?[[Hesperornithiformes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 278: | Linia 278: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Confuciusornis|Confuciusornis {{U|shifan}}]]''''' | | '''''[[Confuciusornis|Confuciusornis {{U|shifan}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Wang, Hu, Zhang, Wang, Zhao, Sullivan & Xu}}, 2022 | + | | {{Kpt|Wang, Hu, Zhang, Wang, Zhao, Sullivan & [[Xu]]}}, 2022 |
| [[Pygostylia]]: [[Confuciusornithidae]] | | [[Pygostylia]]: [[Confuciusornithidae]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | | | + | | Trzeci ważny gatunek ''Confuciusornis''. |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Janavis|{{U|Janavis finalidens}}]]''''' | | '''''[[Janavis|{{U|Janavis finalidens}}]]''''' | ||
| Linia 292: | Linia 292: | ||
| '''''[[Kaririavis|{{U|Kaririavis mater}}]]''''' | | '''''[[Kaririavis|{{U|Kaririavis mater}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Carvahlo, Agnolín, Rozadilla, [[Novas]], Ferreira Gomes Andrade i Xavier-Neto}}, 2022 | | {{Kpt|Carvahlo, Agnolín, Rozadilla, [[Novas]], Ferreira Gomes Andrade i Xavier-Neto}}, 2022 | ||
| − | | [[Ornithothoraces]] | + | | [[Ornithothoraces]]: ?[[Ornithuromorpha]] |
| [[Brazylia]] | | [[Brazylia]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Meemannavis|{{U|Meemannavis ductrix]]}}''''' | | '''''[[Meemannavis|{{U|Meemannavis ductrix]]}}''''' | ||
| − | | {{Kpt|O'Connor, Stidham, Harris, Lamanna, Baileul, Hu, Wang & You}}, 2022 | + | | {{Kpt|[[O'Connor]], Stidham, Harris, Lamanna, Baileul, Hu, Wang & You}}, 2022 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Ornithuromorpha]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Ornithuromorpha]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| Linia 303: | Linia 303: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Musivavis|{{U|Musivavis amabilis}}]]''''' | | '''''[[Musivavis|{{U|Musivavis amabilis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Wang, Cau, Luo, Kundrát, Wu, Ju, Guo, Liu & Ji}}, 2022 | + | | {{Kpt|Wang, [[Cau]], Luo, Kundrát, Wu, Ju, Guo, Liu & Ji}}, 2022 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 18:49, 12 lip 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2022 roku opisano 35 nowych nazw dinozaurów (32 nowe rodzaje, 33 nowe gatunki oraz 1 nową kombinację).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest 32 z nich (31 rodzajów, 31 gatunków oraz 1 kombinację).
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Gamatavus antiquus | Pretto, Müller, Moro, Silva Garcia, Paes Neto & da Rosa, 2022 | Silesauridae | Brazylia | środkowy trias |