2011: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| (Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 32: | Linia 32: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ahshislepelta|{{U|Ahshislepelta minor}}]]''''' | |'''''[[Ahshislepelta|{{U|Ahshislepelta minor}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Burns & Sullivan, 2011}} | + | |{{Kpt|Burns & [[Robert Sullivan|Sullivan]], 2011}} |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauridae]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauridae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 101: | Linia 101: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Epichirostenotes|{{U|Epichirostenotes curriei}}]]''''' | |'''''[[Epichirostenotes|{{U|Epichirostenotes curriei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sullivan]], [[Jasinski]] & [[van Tomme]]}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Robert Sullivan|Sullivan]], [[Jasinski]] & [[van Tomme]]}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
| Linia 156: | Linia 156: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Linhevenator|{{U|Linhevenator tani}}]]''''' | |'''''[[Linhevenator|{{U|Linhevenator tani}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Tan, Sullivan, Han & Xiao}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Xu]], Tan, Sullivan, Han & Xiao}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 168: | Linia 168: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Nambalia|{{U|Nambalia roychowdhurii}}]]''''' | |'''''[[Nambalia|{{U|Nambalia roychowdhurii}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Novas, Ezcurra, Chatterjee & Kutty}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Novas]], Ezcurra, Chatterjee & Kutty}}, 2011 |
|[[Sauropodomorpha]] | |[[Sauropodomorpha]] | ||
|[[Indie]] | |[[Indie]] | ||
| Linia 174: | Linia 174: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Narambuenatitan|{{U|Narambuenatitan polomoi}}]]''''' | |'''''[[Narambuenatitan|{{U|Narambuenatitan polomoi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Filippi]], [[García]] & Garrido}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Filippi]], [[García]] & [[Garrido]]}}, 2011 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 180: | Linia 180: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ojoraptorsaurus|{{U|Ojoraptorsaurus boerei}}]]''''' | |'''''[[Ojoraptorsaurus|{{U|Ojoraptorsaurus boerei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Sullivan, Jasinski & Van Tomme}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Robert Sullivan|Sullivan]], Jasinski & Van Tomme}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 211: | Linia 211: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Petrobrasaurus|{{U|Petrobrasaurus puestohernandezi}}]]''''' | |'''''[[Petrobrasaurus|{{U|Petrobrasaurus puestohernandezi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Filippi, Salgado, Garrido, García, Cerda & [[Otero]]}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Filippi]], [[Salgado]], [[Garrido]], García, Cerda & [[Otero]]}}, 2011 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 217: | Linia 217: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Qiupalong|{{U|Qiupalong henanensis}}]]''''' | |'''''[[Qiupalong|{{U|Qiupalong henanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Kobayashi, [[Lü]], Lee, [[Liu]], [[Tanaka]], [[Zhang]], [[Jia]] & [[Zhang]]}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Xu]], [[Kobayashi]], [[Lü]], Lee, [[Liu]], [[Tanaka]], [[Zhang]], [[Jia]] & [[Zhang]]}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Ornithomimosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Ornithomimosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 242: | Linia 242: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Spinops|{{U|Spinops sternbergorum}}]]''''' | |'''''[[Spinops|{{U|Spinops sternbergorum}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Farke]], Ryan, [[Barrett]], [[Tanke]], [[Braman]], [[Loewen]] & [[Graham]]}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Farke]], [[Ryan]], [[Barrett]], [[Tanke]], [[Braman]], [[Loewen]] & [[Graham]]}}, 2011 |
|[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | ||
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
| Linia 248: | Linia 248: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Stegoceras#S. novomexicanum|Stegoceras {{U|novomexicanum}}]]''''' | |'''''[[Stegoceras#S. novomexicanum|Stegoceras {{U|novomexicanum}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Jasinski & Sullivan}}, 2011 | + | |{{Kpt|Jasinski & [[Robert Sullivan|Sullivan]]}}, 2011 |
|[[Pachycephalosauria]] | |[[Pachycephalosauria]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 286: | Linia 286: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Traukutitan|{{U|Traukutitan eocaudata}}]]''''' | |'''''[[Traukutitan|{{U|Traukutitan eocaudata}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Juárez Valieri]] & Calvo}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Juárez Valieri]] & [[Calvo]]}}, 2011 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 299: | Linia 299: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Veterupristisaurus|{{U|Veterupristisaurus milneri}}]]''''' | |'''''[[Veterupristisaurus|{{U|Veterupristisaurus milneri}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Rauhut}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Rauhut]]}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauridae]] | ||
|[[Tanzania]] | |[[Tanzania]] | ||
|{{pJura}} | |{{pJura}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | |'''''[[Xiaotingia|{{U|Xiaotingia zhengi}}]]''''' | + | |'''''[[Xiaotingia |{{U|Xiaotingia zhengi}}]]''''' |
| − | |{{Kpt|Xu, [[You]], [[Du]] & [[Han]]}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Xu]], [[You]], [[Du]] & [[Han]]}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Paraves]] | |[[Theropoda]]: [[Paraves]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 317: | Linia 317: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Zhuchengtyrannus|{{U|Zhuchengtyrannus magnus}}]]''''' | |'''''[[Zhuchengtyrannus|{{U|Zhuchengtyrannus magnus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Hone, Wang, Sullivan, Zhao, Chen, Li, Ji, Ji & Xu}}, 2011 | + | |{{Kpt| Hone, Wang, Sullivan, [[Zhao]], Chen, Li, Ji, Ji & [[Xu]]}}, 2011 |
|[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 334: | Linia 334: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Bohaiornis|{{U|Bohaiornis guoi}}]]''''' | |'''''[[Bohaiornis|{{U|Bohaiornis guoi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Hu]], [[Li]], [[Hou]] & Xu}}, 2011 | + | |{{Kpt|[[Hu]], [[Li]], [[Hou]] & [[Xu]]}}, 2011 |
|[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | |[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 353: | Linia 353: | ||
|'''''[[Parahongshanornis|{{U|Parahongshanornis chaoyangensis}}]]''''' | |'''''[[Parahongshanornis|{{U|Parahongshanornis chaoyangensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Li, Wang & Hou}}, 2011 | |{{Kpt|Li, Wang & Hou}}, 2011 | ||
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Hongshanornithidae]] |
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | |'''''[[ | + | |'''''[[Qiliania|{{U|Qiliania graffini}}]]''''' |
| − | |{{Kpt|Ji, [[Atterholt]], [[O'Connor]], [[Lamanna]], [[Harris]], Li, You | + | |{{Kpt|Ji, [[Atterholt]], [[O'Connor]], [[Lamanna]], [[Harris]], Li, You i [[Dodson]]}}, 2011 |
|[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | |[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 15:45, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2011 roku opisano 50 nowych nazw dinozaurów (47 nowych rodzajów i 48 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest 45 z nich.
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Bohaiornis guoi | Hu, Li, Hou & Xu, 2011 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Gracilornis jiufotangensis | Li & Hou, 2011 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Mystiornis cyrili | Kurochkin, Zelenkov, Averianov & Leshchinskiy, 2011 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Rosja | wczesna kreda | |
| Parahongshanornis chaoyangensis | Li, Wang & Hou, 2011 | Ornithothoraces: Hongshanornithidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Qiliania graffini | Ji, Atterholt, O'Connor, Lamanna, Harris, Li, You i Dodson, 2011 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda |