2019: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m |
||
| Linia 36: | Linia 36: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Asfaltovenator|{{U|Asfaltovenator vialidadi}}]]''''' | | '''''[[Asfaltovenator|{{U|Asfaltovenator vialidadi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Rauhut & Pol}}, 2019 | + | |{{Kpt|[[Rauhut]] & Pol}}, 2019 |
| [[Theropoda]]: [[Allosauroidea]] | | [[Theropoda]]: [[Allosauroidea]] | ||
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| Linia 55: | Linia 55: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Convolosaurus|{{U|Convolosaurus marri}}]]''''' | | '''''[[Convolosaurus|{{U|Convolosaurus marri}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Andrzejewski, Winkler & Jacobs 2019}} | + | |{{Kpt|Andrzejewski, Winkler & Jacobs, 2019}} |
| [[Ornithopoda]] | | [[Ornithopoda]] | ||
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| Linia 97: | Linia 97: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gobiraptor|{{U|Gobiraptor minutus}}]]''''' | | '''''[[Gobiraptor|{{U|Gobiraptor minutus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Lee, Lee, Chinsamy, Lü, Barsbold & Tsogtbaatar, 2019}} | + | |{{Kpt| Lee, Lee, Chinsamy, [[Lü]], [[Barsbold]] & Tsogtbaatar, 2019}} |
| [[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
| [[Mongolia]] | | [[Mongolia]] | ||
| Linia 111: | Linia 111: | ||
| '''''[[Imperobator|{{U|Imperobator antarcticus}}]]''''' | | '''''[[Imperobator|{{U|Imperobator antarcticus}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Ely & Case, 2019}} | |{{Kpt|Ely & Case, 2019}} | ||
| − | |[[Theropoda]]: [[ | + | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] |
|[[Antarktyda]] | |[[Antarktyda]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Isasicursor |{{U|Isasicursor santacrucensis}}]]''''' | | '''''[[Isasicursor |{{U|Isasicursor santacrucensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Novas]], [[Agnolin]], Rozadilla, Aranciaga-Rolando, Brisson-Egli, Motta, Cerroni, [[Ezcurra]], | + | |{{Kpt|[[Novas]], [[Agnolin]], Rozadilla, Aranciaga-Rolando, Brisson-Egli, Motta, Cerroni, [[Ezcurra]], Martinelli, Angelo, Alvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, Garcia-Marsa, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Perez Loinaze, Fernandez & [[Salgado]], 2019}} |
| [[Ornithopoda]] | | [[Ornithopoda]] | ||
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| Linia 134: | Linia 134: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Kamuysaurus|{{U|Kamuysaurus japonicus}}]]''''' | | '''''[[Kamuysaurus|{{U|Kamuysaurus japonicus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Nishimura, Takasaki, Chiba, Fiorillo, Tanaka, Chinzorig, Sato & Sakurai, 2019}} | + | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Nishimura, Takasaki, Chiba, [[Fiorillo]], Tanaka, Chinzorig, Sato & Sakurai, 2019}} |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Japonia]] | |[[Japonia]] | ||
| Linia 152: | Linia 152: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Mahuidacursor|{{U|Mahuidacursor lipanglef}}]]''''' | |'''''[[Mahuidacursor|{{U|Mahuidacursor lipanglef}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Cruzado-Caballero]], Gasca, Filippi, Cerda & [[Garrido]], 2019}} | + | |{{Kpt|[[Cruzado-Caballero]], Gasca, [[Filippi]], Cerda & [[Garrido]], 2019}} |
|[[Ornithopoda]] | |[[Ornithopoda]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 170: | Linia 170: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Nemegtonykus|{{U|Nemegtonykus citus}}]]''''' | |'''''[[Nemegtonykus|{{U|Nemegtonykus citus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lee, Park, Lee, Kim, | + | |{{Kpt|Lee, Park, Lee, Kim, [[Lü]], [[Barsbold]] & Tsogtbaatar, 2019}} |
|[[Theropoda]]: [[Alvarezsauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Alvarezsauridae]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 176: | Linia 176: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Ngwevu|{{U|Ngwevu intloko}}]]''''' | | '''''[[Ngwevu|{{U|Ngwevu intloko}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Chapelle, Barrett, Botha & Choiniere, 2019}} | + | |{{Kpt|Chapelle, [[Barrett]], Botha & Choiniere, 2019}} |
| [[Sauropodomorpha]] | | [[Sauropodomorpha]] | ||
| [[RPA]] | | [[RPA]] | ||
| Linia 250: | Linia 250: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Siamraptor|{{U|Siamraptor suwati}}]]''''' | | '''''[[Siamraptor|{{U|Siamraptor suwati}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Chokchaloemwong, Hattori, Cuesta, Jintasakul, Shibata & Azuma, 2019}} | + | |{{Kpt|Chokchaloemwong, Hattori, Cuesta, Jintasakul, Shibata & [[Azuma]], 2019}} |
| [[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | ||
| [[Tajlandia]] | | [[Tajlandia]] | ||
| Linia 274: | Linia 274: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Wamweracaudia|{{U|Wamweracaudia keranjei}}]]''''' | | '''''[[Wamweracaudia|{{U|Wamweracaudia keranjei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mannion, Upchurch, [[Daniela Schwarz|Schwarz]] & Wings, 2019}} | + | |{{Kpt|Mannion, [[Upchurch]], [[Daniela Schwarz|Schwarz]] & Wings, 2019}} |
| [[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | | [[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | ||
| [[Tanzania]] | | [[Tanzania]] | ||
| Linia 321: | Linia 321: | ||
| ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontornis}} yangi]]'' | | ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontornis}} yangi]]'' | ||
| {{Kpt|({{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010) Demirijan}}, 2019 | | {{Kpt|({{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010) Demirijan}}, 2019 | ||
| − | | [[Ornithothoraces]]: [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Aktualna wersja na dzień 10:41, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2019 roku opisano 44 nowych nazw dinozaurów (43 nowe rodzaje, 44 nowych gatunków).
Obecnie wszystkie uznawane są za ważne taksony nieptasich dinozaurów.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi | ||
|---|---|---|---|---|
| Kwanasaurus williamparkeri | Martz & Small, 2019 | Dinosauriformes: Silesauridae | USA | późny trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Alcmonavis poeschli | Rauhut, Tischlinger & Foth, 2019 | Theropoda: Avialae | Niemcy | późna jura | |
| Avimaia schweitzerae | Bailleul, O'Connor, Zhang, Li, Wang, Lamanna, Zhu & Zhou, 2019 | Ornithoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Camptodontornis yangi | (Li, Gong, Zhang, Yang & Hou, 2010) Demirijan, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | Wcześniej Camptodontus yangi. Prawdopodobny synonim Longipteryx. |
| Elektorornis chenguangi | Xing, O'Connor, Chiappe, McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Birma | późna kreda | |
| Fukuipteryx prima | Imai, Azuma, Kawabe, Shibata, Miyata, Wang & Zhou, 2019 | Theropoda: Avialae | Japonia | wczesna kreda | |
| Gretcheniao sinensis | Chiappe, Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Kookne yeutensis | Novas, Agnolin, Rozadilla, Aranciaga-Rollando, Brissón-Eli, Motta, Cerroni, Ezcura, Martinelli, D'Angelo, Álvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, García-Marsá, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Loinaze, Fernandez & Salgado, 2019 | Ornithothoraces: Ornithurae | Argentyna | późna kreda | |
| Orienantius ritteri | Liu, Chiappe, Zhang, Serrano & Meng, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Shangyang graciles | Wang & Zhou, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yangavis confucii | Wang & Zhou, 2019 | Pygostylia: Confuciusornithidae | Chiny | wczesna kreda |